RANGERS U EVROPI

Rangers u Evropi
    1976/77.

UEFA Cup

QPR je u svojoj debitantskoj sezoni na evropskoj sceni, u prvom kolu odmerio snage sa norveškim predstavnikom, Brannom iz Bergena. Rangers je bio domaćin u prvom meču, a nedorasli Norvežani su se držali samo u prvih trideset minuta. Stan Bowles je na asistenciju Webba postigao vodeći gol za QPR u 30. minutu, a samo četiri minuta kasnije Bowles je postigao i drugi pogodak. U 64. minutu na semaforu je pisalo 3:0, a sjajni Stan Bowles je postigao i treći pogodaka. U smiraj meča, Masson postavlja konačan rezultat 4:0 za QPR. Revans je bio čista formalnost, QPR je u Bergenu slavio 7:0, a Stan Bowles je postigao novi hat-trick. U listu strelaca su se upisali i Givens (dva puta), Thomas i Webb.

U drugom kolu, protivnik je bio daleko ozbiljniji, Slovan iz Bratislave. Prva utakmica se igrala u Bratislavi, pred 40.000 gledalaca, a QPR je pružio fantastičnu partiju. Briljirao je Dave Sexton, a Stan Bowles se dva puta upisao u listu strelaca. Konačan rezultat je bio 3:3 i Rangers je imao lep rezultat pred revanš u Londonu. Slovan je započeo ofanzivno na Loftus Roadu, ali su dva gola Givensa i pogodak Bowlesa, pred sam kraj poluvremena, odagnala svaku sumnju u pogledu pobednika ovog dvomeča. Givens je u drugom poluvremenu realizovao penal, a Clement je postigao peti gol za plavo-bele. Slovan se nije predavao, njegovi napadači su dva puta pogodili mrežu Rangersa, ali to je bilo dovoljno samo za častan poraz od 5:2. Preko 22.000 navijača, ovacijama je ispratilo svoje ljubimce u svlačionicu.

FC Cologne se našao na putu QPR u trećem kolu, a Rangers je u prvom meču deklasirao Nemce i savladao ih sa 3:0. Givens i Webb su bili strelci u prvom poluvremenu, a Stan Bowles je postigao sjajan gol u nastavku i QPR je slavio na Loftus Roadu sa 3:0. Revanš meč je odigran u paklenoj atmosferi, ali je Masson vec na pocetku meča ućutkao 40.000 navijača domaćeg tima. Činilo se tada da je pobednik odlučen, ali uporni Nemci se nisu predavali i do kraja poluvremena, Cologne je postigao tri gola. Da sve bude još gore, Dave Clement je zbog udaranja protivničkog igrača zaradio crveni karton, a Nemci su već početkom drugog poluvremena postigli četvrti gol. Tada je na scenu stupio sjajni golman Parkes, koji je izrastao u heroja ovog meča. U tri navrata, Parkes je bravurozno intervenisao i Cologne i pored ogromnog pritiska nije uspeo da postigne peti gol i plasira se u narednu rundu. QPR se domogao 1/4 finala UEFA Cupa.

Protivnik u 1/4 finalu je bio atinski AEK, a zreb je QPR dodelio ulogu domaćina u prvom meču. Interesovanje za ovaj duel je bilo ogromno, kako među navijačima QPR, tako i u grčkoj zajednici u Londonu. Nekoliko dana pred meč, padala je kiša i teren na Loftus Roadu je bio u prilično lošem stanju. Uprava kluba je ugovorila da se utakmica odigra na Wembley stadionu u četvrtak, ali se gosti nisu složili sa ovom odlukom. AEK je ipak dočekan na Loftus Roadu i ispraćen kuci sa tri gola u mreži. Grci se igrali izuzetno grubo, za QPR su u prvom poluvremenu dosuđena dva penala, koja je realizovao Francis, a Bowles je pred kraj poluvremena postigao treći gol. U nastavku nije bilo promene rezultata, pa je QPR u Atinu poneo sjajan rezultat. Činilo se da će revanš na stadionu Nea Philadelphia biti puka formalnost, ali nije bilo tako. QPR je u Atini dočekalo 35.000 fanatičnih navijača, koji su dva sata pre početka meča, ispunili stadion do poslednjeg mesta. Domaći igrači, nošeni hukom sa tribina, od prvog minuta su krenuli u strahovite napade. QPR, bez trojice ključnih igraca, povredjenih Thomasa i Francisa i suspendovanog Clementaa, nije ličio na sebe. Grci su u 11. minutu poveli, a u drugom poluvremenu, Parkes je jos dva puta savladan i usledili su produžeci. Posle jedne sumnjive situacije u kaznenom prostoru Rangersa, domaći su trazili penal, ali je nemački sudija samo odmahnuo rukom. Parks je zaustavio par odličnih udaraca i stiglo se do penala. Posle prvih pet penala, rezultat je bio izjednačen. U osmoj seriji, Papaioannou je pogodio za AEK, a sut David Webba zaustavio je golman Xristidis. Nea Philadelphia je eksplodirala, a izabranici Dave Sextona završili su svoj evropski put. Ostao je utisak da su mogli i morali više.

1984/85.

UEFA Cup

Posle odlične sezone i petog mesta u prvoj ligi, QPR se po drugi put izborio za nastup u Evropi. Zbog pravila UEFA, da utakmice ne mogu da se igraju na vestačkoj podlozi, QPR je kao domaćin nastupao na Arsenalovom stadionu Highbury. U prvoj rundi, Rangers je putovao na Island, gde je imao lagan posao protiv lokalnih amatera. Reykjavik je pobeđen sa 0-3, a golove za QPR su postigli Stainrod (dva gola) i Bannister. Revanš u severnom Londonu je protekao u laganom ritmu, QPR je slavio sa 4-0, a razočaravajuća je bila jedino poseta. Samo 6196 navijača je prisustvovalo ovom meču, tako da je stadion Arsenala izgledao sablasno prazno. Bannister je postigao tri gola, a Charles je bio strelac jednog pogotka.

Žreb je u drugom kolu Rangersu za protivnika dodelio beogradski Partizan. Prvi meč na Highburyju je privukao samo 8000 navijaca, a QPR je pružio fantasticnu partiju i potpuno nadigrao iskusnije goste iz Beograda. John Gregory je doveo Rangers u vođstvo u 12. minutu, ali su Klinčarski i Mance vrlo brzo okrenuli rezultat. Ali, QPR je tek onda počeo da igra, Fereday je izjednačio u 25. minutu, a minut pre odlaska na odmor, Stainrod je postigao treći gol za QPR. U drugom poluvremenu, na terenu je postojao samo jedan tim, a Partizan je imao srece da samo tri lopte završe u Omerovicevoj mreži. Strelci za naš tim su bili Neill u 55. minutu i dva puta Bannister u 59. i 83. minutu. Konačan rezultat je bio 6:2 za QPR i delovalo je da je priča završena. Ekipa je prilično opušteno otputovala u Beograd, u pratnji stotinak navijača. Na armijskom stadionu na Topčiderskom brdu, Partizan je u hladnoj novembarskoj noći uspeo da načini podvig i slavi sa 4:0. Partizan je postigao po jedan gol na početku i kraju prvog poluvremena, a onda je na scenu stupio nespertni golman Hucker, koji je udarac Jesića  sa 35 metara, odbio u sopstevnu mrežu. U 65. minutu, Živković je postigao četvrti gol, a QPR do kraja utakmice nije uspeo da zatrese mrežu i jos jedna evropska avantura je okončana šokantnim i ubedljivim porazom. Trener Alan Mullery i njegovi izabranici, tako su postali prvi ostvrski tim, koji je izgubio prednost od četiri gola iz prve utakmice.